Stojíte pred rozhodnutím, aký typ vykurovania je pre vás vhodný? Ak staviate v plynofikovanej oblasti, môžete sa rozhodovať medzi vykurovaním plynom a využitím tepelného čerpadla. Každý z nich má, samozrejme, svoje výhody a nevýhody, ktoré podmieňujú aj ich využitie v montovaných domoch. Ako sa teda rozhodnúť?
Plynový kotol vs. tepelné čerpadlo: princípy fungovania sú odlišné
Či už vlastníte murovaný alebo montovaný dom, otázka vykurovania je z hľadiska nákladov na bývanie zásadná. Kúrenie a ohrev vody patria totiž pri prevádzkovaní rodinného domu k tým najvyšším položkám.
Plynový kotol a tepelné čerpadlo sú súčasťou vykurovacích systémov, ktoré pracujú na odlišných princípoch. Plynový kotol je tradičným a zároveň osvedčeným spôsobom vykurovania v slovenských domácnostiach. Teplo sa vytvára spaľovaním fosílnych palív a prenosom vyrobeného tepla do vykurovacej vody. Modernejšie kondenzačné kotly využívajú na ohrev vykurovacej vody aj spaliny z horenia, čím sa vykurovanie stáva ešte efektívnejším. Na teplo sa v tomto prípade premieňa skoro všetka energia, ktorá je v plyne obsiahnutá.
Zatiaľ čo vykurovanie plynom bolo najvyhľadávanejšou formou vykurovania ešte v nedávnej minulosti, dnes sa čoraz obľúbenejšími stávajú tepelné čerpadlá. V porovnaní s plynom ide o ekologickejšiu alternatívu vykurovania. Tepelné čerpadlo si berie teplo z prostredia s nižšou teplotou, aby ho previedlo na vyššiu teplotnú hladinu vhodnú na vykurovanie, ohrev vody alebo chladenie. Využíva pritom iba obnoviteľné zdroje energie z okolitého prostredia (z podzemnej vody, zeme, vzduchu).
Podľa toho, odkiaľ zariadenie odoberá teplo, rozlišujeme aj základné typy tepelných čerpadiel:
- vzduch-voda – najpoužívanejší typ tepelných čerpadiel, pri ktorom je primárnym zdrojom vonkajší vzduch,
- zem-voda – tepelné čerpadlo využíva ako zdroj tepla pôdu, za pomoci hĺbkového vrtu alebo plošných kolektorov,
- voda-voda – hlavným zdrojom tepla je voda, najčastejšie podzemná, niekedy aj povrchová,
- vzduch-vzduch – teplo získané zo vzduchu sa odovzdáva vo forme vzduchu do interiéru.
Z odlišných princípov fungovania vyplývajú rozličné výhody a nevýhody spojené s vykurovaním plynom a tepelným čerpadlom. Zatiaľ čo plyn je tradičnou a osvedčenou formou vykurovania, tepelné čerpadlá sú vnímané ako moderná a ekologická alternatíva. Oba vykurovacie systémy sa dajú jednoducho kombinovať s inými technológiami – napríklad fotovoltickým systémom.
Ako sa rozhodnúť? Porovnajte si náklady
Ako sa teda rozhodnúť? Celkom jednoducho. Porovnajte si vstupné a prevádzkové náklady.
Plynový kotol má v porovnaní s tepelným čerpadlom výrazne nižšie obstarávacie náklady. Čo sa však prevádzkových nákladov týka, cena plynu, ktorá bola ešte v nedávnej minulosti veľmi priaznivá, sa stáva nepredvídateľnou. V poslednom období sme boli aj svedkami hrozby zastavenia dodávok plynu. Ak k tomu prirátate prípadné náklady na vybudovanie plynovej prípojky, realizáciu rozvodov v dome či výstavbu komína, doba návratnosti sa značne predĺži. Zabúdať netreba ani na pravidelný servis plynového kotla.
Obstarávacia cena tepelného čerpadla je nesporne vyššia. V porovnaní s plynovým kotlom hovoríme približne o dvojnásobku ceny. Pri tepelných čerpadlách typu zem-voda alebo voda-voda je navyše potrebné prirátať aj dodatočné náklady na inštaláciu (napríklad realizácia vrtov). Naopak, náročnejšie zásahy do pozemku a zložité stavebné práce nie sú potrebné pri tepelných čerpadlách vzduch-voda.
S dotáciami v rámci programov Zelená domácnostiam či Obnova rodinných domov z Plánu obnovy sa však aj tieto zariadenia stávajú dostupnejšími. S tepelným čerpadlom sa spájajú podstatne nižšie prevádzkové náklady ako u iných vykurovacích systémov. Keďže sa spoliehame na energiu naakumulovanú v prírodnom prostredí, obavy z rastúcich cien palív nie sú v tomto prípade namieste. Náklady na vykurovanie ešte znížite, ak investujete do úsporného podlahového vykurovania. S celou domácnosťou sa pri použití tepelného čerpadla dostanete do energetickej tarify s nižšou sadzbou, ktorá sa vzťahuje na celkovú spotrebu energie.
Viete, že…… s tepelným čerpadlom získate 75 % energie zdarma? Maximálne 25 % tepla nakúpite vo forme elektriny a zvyšok získavate z obnoviteľných zdrojov energie. |
Vykurovanie do novostavby: rozhodnutie je jednoznačné
Je zrejmé, že pre každý typ domu môže byť vhodný iný typ vykurovania. Keď vyberáte kúrenie do staršieho domu, budete zohľadňovať jeho vlastnosti. Pri novostavbách vrátane montovaných domov je však jednoznačne vhodnejšie použitie tepelného čerpadla. Pre novostavby je dnes totiž samozrejmosťou kvalitná tepelná izolácia, a z hľadiska efektívnosti i úspor je teda tepelné čerpadlo prirodzenou alternatívou. Tepelné čerpadlá dokážu navyše dom aj ochladzovať, čo je rozhodne nezanedbateľný benefit.
Každopádne teda ide o vykurovací systém, ktorý zapadá do konceptu nízkoenergetických domov. Hoci v porovnaní s plynovým kotlom je prvotná investícia do tepelného čerpadla vyššia, návratnosť je omnoho rýchlejšia. Náklady na obstaranie tepelného čerpadla sa vám vďaka jeho úspornej prevádzke vrátia približne do 5 rokov.
Správny typ vykurovania sa vám teda postará nielen o príjemné teplo, ale aj o úsporu financií. Ak stále váhate, poraďte sa so skúsenými odborníkmi z Dominodom.sk. Poradíme vám, aké vykurovanie použiť v dome tak, aby vaša peňaženka netrpela.