Rýchlosť výstavby, obrovská variabilita ale i prírodné materiály – aj toto sú niektoré z dôvodov, pre ktoré sú drevodomy také obľúbené, a prečo ich čoraz viac ľudí uprednostňuje pred murovanými stavbami. Takisto ste sa rozhodli, že tým pravým riešením pre vás bude montovaný drevodom? Ak áno, dovoľte nám poukázať na zopár vecí, na ktoré by ste si mali dať pri výstavbe pozor.
Ak by ste na ne nedohliadli, vášmu drevodomu by mohli časom poriadne “zavariť”.
#1 Dbajte na výber realizátora
Tento bod uvádzame hneď ako prvý, nakoľko by sme ho pokojne mohli považovať za ten najdôležitejší. Určite ste sa už stretli s tvrdením – s dopytom rastie ponuka. A presne tak je to aj v oblasti drevodomov. Ako to už ale býva zvykom, tam, kde ponuka narastie, narastie aj počet firiem, ktorým by ste dôverovať určite nemali.
Samozrejme, že aj na Slovensku existuje množstvo špičkových spoločností, ktoré majú dlhoročnú tradíciu a používajú tie najmodernejšie technológie, žiaľ, nie vždy je to tak. Pomôcť vám v tomto prípade môže viac vecí. V prvom rade je dôležité, aby ste sa nenechali zlákať podozrivo nízkou cenou. Ak má totiž stavba spĺňať všetky požadované predpoklady na bezpečné, dlhodobé a energeticky úsporné bývanie, šetriť na materiáli je neprípustné.
Ďalej sa zamerajte aj na to, akými referenciami daná spoločnosť disponuje. Výhodou určite je, ak na trhu pôsobí už niekoľko rokov a taktiež sa zaujímajte o to, koľko rokov dostávate na vašu stavbu záruku.
#2 Zaujímajte sa o použitý materiál
Pred kúpou drevodomu sa tiež zaujímajte o to, z akých konkrétne materiálov je stavba postavená. Pokiaľ bude totiž nosná konštrukcia postavená z nekvalitného materiálu, dom bude nestabilný, z čoho môže neskôr plynúť množstvo problémov.
Nemenej dôležité je ale zaujímať sa aj o to, aký zatepľovací systém bude vo vašom montovanom dome použitý. Práve ten totiž rozhoduje o energetickej náročnosti drevodomu, o jeho priedušnosti a celkovo o kvalite vášho bývania.
My napríklad používame pri výstavbe Dominodomu KVH hranoly. Ide o drevo, ktoré bolo vysušené vysokou teplotou, vďaka čomu sa zničili zárodky akýchkoľvek škodcov a materiál ďalej nie je potrebné nijak ošetrovať. Okrem toho sa už takto vysušené drevo ďalej nekrúti ani nepraská, stavba je tak maximálne stabilná a bezpečná.
#3 Zlé základy
Základy a bezchybné osadenie základovej dosky sú dôležité nielen pri murovanej stavbe, ale rovnako tak aj pri drevodomoch. Ide ale o proces, ktorý si vyžaduje profesionálne technické znalosti a skúsenosti. Aj tá najmenšia a zdanlivo zanedbateľná chyba sa totiž môže o niekoľko mesiacov alebo rokov prejaviť obrovskou škodou, to už však bude neskoro.
Medzi najčastejšie chyby patrí napríklad nedodržanie projektovaných pôdorysných rozmerov či nedodržanie výškových úrovní. Vážnym problémom tiež je, ak je základová doska väčšia alebo menšia. Výstavba montovaného domu sa tak nielenže predlžuje, ale aj predražuje. Aj v tomto prípade preto platí, že by ste sa mali rozhodnúť pre firmu, na ktorú sa môžete spoľahnúť.
#4 Vopred popremýšľajte nad možnými zmenami
Pri drevodome treba hľadieť aj na to, že si vyberáte hotový montovaný dom, ktorý bude postavený podľa nejakého vopred pripraveného projektu. Má to aj svoje výhody, no nevýhodou je to, že akákoľvek zmena v budúcnosti vás môže vyjsť naozaj draho (a pri murovanom dome ešte drahšie).
Je preto vhodné, aby ste sa vopred zamysleli nad tým, či v budúcnosti na svojej stavbe plánujete urobiť nejaké zmeny. Ak na túto otázku odpoviete áno, vrele vám odporúčame bližšie sa zoznámiť s naším Dominodomom, ktorý sme navrhli presne tak, aby rástol s vami.
Keď sa teda v budúcnosti vaša rodina rozrastie alebo si poviete, že chcete váš dom rozšíriť napríklad o pracovňu, postup, ktorým to urobíme, bude neporovnateľne rýchlejší a lacnejší ako pri stavbách, ktoré na takéto zmeny a zásahy predurčené nie sú.