Neustále rastúce ceny energií podčiarkujú dôležitosť výstavby nízkoenergetických domov. Tie sú dnes vďaka nízkym nákladom na bývanie vyhľadávanejšie ako kedykoľvek predtým. Drevodomy totiž šetria energiu. Ako? Na to sa spolu pozrieme v nasledujúcich riadkoch.
Ceny energií a náklady na bývanie
V poslednom období sme svedkami nekontrolovateľného rastu cien všetkých druhov palív. Do cien energetických komodít sa premietli negatívne následky pandémie koronavírusu, ruská invázia na Ukrajinu i najvyšší rast inflácie za posledné roky.
Rastúce ceny energií ovplyvňujú, prirodzene, aj náklady na bývanie. Štatistiky hovoria o tom, že v celej Európskej únii pripadá na vykurovanie domov a nebytových priestorov viac ako 40 % celkovej spotreby energie. Práve preto sa vo väčšine európskych krajín vo zvýšenej miere realizujú práve stavby, ktoré sa označujú ako nízkoenergetické.
Postupne pribúdajú drevodomy aj na Slovensku, hoci ani zďaleka nedosahujeme podiely západných krajín. Od roku 2021 je však možné získať stavebné povolenie len na stavby, ktoré spadajú do energetickej triedy A0. Táto trieda označuje domy s takmer nulovou spotrebou energie. Do tejto energetickej triedy spadajú aj drevodomy.
Čo je nízkoenergetický dom?
Ako nízkoenergetický dom sa označuje stavba, ktorej tepelná náročnosť je 15 – 50 kWh / m2 úžitkovej plochy za rok. Nízkoenergetické domy sú dvoj- až šesťnásobne úspornejšie ako bežné domy. Sú naprojektované tak, aby minimalizovali náklady na vykurovanie a prípravu teplej vody. Majú malú energetickú spotrebu, ktorá je v súlade s požiadavkami európskej smernice.
Na výstavbu nízkoenergetických domov sa využívajú rôzne materiály – tehla, drevo, ale aj alternatívne materiály ako slama či nepálená tehla. Drevodomy majú, samozrejme, vzhľadom na použitý stavebný materiál svoje špecifiká.
Viete, že… …podľa toho, aké množstvo energie je potrebné na vykurovanie, rozoznávame domy bežné, nízkoenergetické, pasívne a nulové? |
Drevodomy šetria energiu niekoľkými spôsobmi
#1 Tepelnoizolačné vlastnosti dreva
Drevo je prírodný izolant. Má nízku tepelnú vodivosť, čo sa premieta do výborných tepelnoizolačných vlastností celej stavby. Drevodom tak svojich obyvateľov chráni nielen proti chladu v zime, ale aj proti horúčavám v lete.
Samozrejme, výber stavebného materiálu nie je jediným parametrom, vďaka ktorému bude stavba nízkoenergetickou. Náš Dominodom sme napríklad navrhli tak, aby dokonale synergický celok vytvárali aj skladba stien, výber strešnej krytiny i tepelnej izolácie.
#2 Riešenie tepelnej izolácie
Zatepľovací systém rozhoduje nielen o energetickej náročnosti drevodomu, ale aj o jeho priedušnosti a celkovej kvalite vášho bývania. Preto je výber tepelnej izolácie zásadný. Kvalitne postavený drevodom neobsahuje tepelné mosty.
#3 Efektívne zdroje vykurovania
Ako zdroj vykurovania v drevodomoch sa využívajú nízkoteplotné vykurovacie systémy, ako je napríklad tepelné čerpadlo. Je to prirodzená voľba nielen z hľadiska efektívnosti, ale i úspor. S tepelným čerpadlom získate až 75 % energie zdarma, z obnoviteľných zdrojov energie. Zvyšok nakupujete vo forme elektriny.
Hoci sú náklady na obstaranie tepelného čerpadla vyššie, vďaka úspornej prevádzke sa návratnosť investície ráta na približne 5 rokov. Úspory nákladov na vykurovanie dosiahnete v kombinácii s úsporným podlahovým vykurovaním. Zanedbateľnou nie je ani skutočnosť, že inštaláciou tepelného čerpadla sa dostanete do výhodnejšej dvojtarifnej sadzby za elektrickú energiu, ktorá sa vzťahuje na celkovú spotrebu energie domácnosti.
Čítajte aj: Vykurovanie v montovanom dome: plyn či tepelné čerpadlo? |
#4 Úsporný ohrev vody
Rovnako dôležitý je aj energeticky úsporná výroba teplej vody. Na tento účel sa využívajú hybridné ohrievače vody, ktoré dokážu ušetriť až 50 % nákladov, prípadne solárne články využívajúce energiu slnečného žiarenia.
#5 Riadené vetranie
K úspore nákladov na vykurovanie prispieva aj systém riadeného vetrania s rekuperáciou tepla. Zabezpečuje sa ním nielen prísun čerstvého vzduchu, ale aj odvedenie vlhkosti. Energetické straty sú len minimálne, pretože časť tepla sa dá využiť.
#6 Využitie slnečnej energie
Energetická spotreba je podmienená nielen aktívnym, ale i pasívnym využitím slnečnej energie. Už pri samotnom návrhu drevodomu sa uvažuje o jeho orientácii. Pre lepšie využitie slnečnej energie by mali byť presklené plochy orientované na juh.
Solárne a fotovoltické systémy umožňujú minimalizovať náklady aktívnym spôsobom. Solárne panely sú ideálnym riešením, ako využiť slnečnú energiu na ohrev vody či podporu vykurovania. Fotovoltické články získavajú zo slnečného žiarenia elektrickú energiu. Pri oboch typoch systémov je zásadná ich správna orientácia na svetové strany a nasmerovanie tak, aby boli solárne zisky čím najvyššie. Vstupná investícia je – rovnako ako pri tepelných čerpadlách – značne vysoká, výhody však prevládajú.
#7 Energeticky úsporné spotrebiče
Samozrejmosťou (nielen) v drevodome by malo byť použitie spotrebičov v nízkej energetickej triede. Ak sa navyše správne nastavia nielen pre dennú a nočnú prevádzku, ale aj pre ročné obdobia, úspory sú o to vyššie.
Ušetrite na energiách s Dominodom
Dominodom vám pomôže bývať naozaj efektívne. Odhadované mesačné náklady na bývanie v montovanom dome Dominodom sú cca 50 €. Náklady na prevádzku domu tlačíme čo najnižšie vďaka použitiu kvalitných izolácií, odrazových fólií a tepelného čerpadla. Dominodom je izolovaný minerálnou vatou vysokej kvality. Taktiež je použitá hliníková fólia s vysokou gramážou.
Toto všetko prispieva k tomu, že bývanie v dome je úspornejšie ako kedykoľvek predtým. Vyberte si vhodný model pre vaše potreby a v tíme Dominodom sa postaráme o jeho komplexnú výstavbu.