Rozhodovanie sa medzi murovaným a montovaným domom je dilemou, ktorá potrápi mnohých ľudí zvažujúcich kúpu či výstavbu domu. Veľa z nich sa ale nechá odradiť mýtom, ktorý je v spoločnosti stále dosť rozšírený, a to síce, že životnosť drevodomu je krátka a takýto dom vás nemusí “prežiť”. Poďme sa preto spoločne pozrieť na to, ako je to v skutočnosti.
Kúpa alebo výstavba domu je pre mnohých ľudí celoživotnou investíciou, je preto prirodzené, že každý sa zaujíma o to, koľko rokov jeho dom vydrží. Ešte aj dnes sa ale často môžeme stretnúť s názorom hovoriacom o tom, že drevodom sa “rozpadne”, zhnije alebo ho napadnú škodcovia.
Hneď v úvode ale musíme povedať, že pri materiáloch a technológiách, ktoré sa používajú dnes, už obavy o životnosť montovaných domov nie sú na mieste. Poďme si to ale rozmeniť na drobné.
Zaujímavý prieskum zo zahraničia
Mýtus hovoriaci o tom, že drevostavby majú nižšiu životnosť ako stavby murované nie je v spoločnosti diskutovaný len u nás či v iných európskych krajinách, ale aj v Amerike. Práve preto sa tam odborníci pred niekoľkými rokmi rozhodli pozrieť na to, ako je to naozaj.
Tento prieskum životnosti stavieb sa uskutočnil v Minneapolise v štáte Minnesota a odborníci sa v rámci neho zaujímali o to, kedy a akým spôsobom boli postavené stavby, ktoré sa mesto rozhodlo na základe vydaných povolení na búranie odstrániť z územného plánu.
Nepodarilo sa im ale potvrdiť, že drevostavby by mali kratšiu životnosť ako murované stavby – práve naopak. Ukázalo sa totiž, že väčšina drevených stavieb, ktoré sa mali zbúrať, mala viac ako 75 rokov, zatiaľ čo viac ako polovica murovaných stavieb mala 25-50 rokov.
Aj tento zaujímavý prieskum teda dokázal, že životnosť stavby nezáleží len od použitého materiálu, ale aj od viacerých ďalších dôležitých faktorov.
Pri kvalitnej stavbe sa nemusíte báť plesní ani škodcov
Tak ako ktorákoľvek iná stavba, aj drevostavba je závislá od kvality použitých materiálov. Jej životnosť ale neurčuje len samotná kvalita dreva, ale aj ďalšie faktory ako napríklad kvalita použitej strešnej krytiny, spojov či následná priebežná starostlivosť.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že absolútne najväčším nepriateľom drevostavieb je vlhkosť. Pri kúpe drevodomu sa preto zaujímajte aj o to, aké drevo bude na jeho výstavbu použité. Pokiaľ totiž jeho vlhkosť neprekročí hodnotu 20 %, vznik plesní či napadnutie škodcami je absolútne nepravdepodobné.
Práve na tento účel sú skvelé napríklad KVH hranoly, ktoré sú už vopred vysušené, nehrozí teda navlhnutie stavebného materiálu. Ako sme už ale naznačili, pre maximalizovanie životnosti je dôležitý nielen správny výber materiálu, ale okrem vyššie spomenutých napríklad aj správny tvar stavby, precízne vyhotovená izolácia na zamedzenie vstupu spodnej, zrážkovej i kapilárnej vody a rovnako aj celkové vyhotovenie strechy či obvodových stien.
Životnosť drevodomu je vysoká, kľúčová je starostlivosť
S akoukoľvek stavbou je to ako s autom. Pokiaľ chceme, aby nám slúžilo dlho a spoľahlivo, musíme ho pravidelne servisovať, udržiavať v dobrom stave a meniť isté súčiastky. Nevýhodou ale je, že dom nemá žiadne signalizačné svetelné kontrolky, ktorými by nám povedal, že teraz je čas na servis alebo na údržbu.
Tak ako vo všetkom, aj v tomto prípade ale platí, že najlepšou ochranou je prevencia, čo v tomto prípade znamená výber kvalitných materiálov, teda napríklad správnu voľbu fasádnej omietky, obkladových materiálov či okien a parapetov.
V prípade, že si zvolíte naozaj kvalitu, dom vám bez problémov vydrží mnoho desiatok rokov. Po niekoľkých desaťročiach už síce dochádza k prirodzenému opotrebeniu materiálu, montovaný drevodom má ale určite schopnosť vydržať niekoľko generácií.